Kossuth Lajos u. 67. Esztergom

Hétfő - Péntek

Időpontfoglalás

A méhnyakrák megelőzhető

A méhnyakrák világszerte a negyedik leggyakoribb rosszindulatú daganatos megbetegedés a nők körében. Előfordulása a reproduktív életszakaszban (30-45 év) a leggyakoribb. Mortalitása igen magas, 40% körülire tehető a halálozási arány. Magyarországon napjainkban is évente 1200-1400 új esetet regisztrálnak. A legfontosabb állítás és egyben a jó hír, a következő:

A méhnyakrák megelőzhető.

A kulcs a (HPV Humán Papilloma Vírus) fertőzés visszaszorítása. Tudjuk, hogy a méhnyakrák leggyakrabban a magas kockázatú HPV fertőzés talaján alakulhat ki. Hála Harald zur Hausen német virológus hatalmas felfedezésének, ami miatt 2008-ban elnyerte a legnagyobb tudományos elismerést, az orvosi Nobel-díjat.

Jelenleg kb. 200 különbözőféle HPV törzset azonosítottak, de ezeknek csak egy része számít magas kockázatúnak, kiemelendő a HPV16 és HPV18 törzsek, amik a méhnyakrák 70-80%-ért felelősek. Praktikusan, ha nincs HPV fertőzés, akkor nincs méhnyakrák sem.

Ezen az analógián fejlesztették ki a HPV elleni védőoltásokat. Először kettő, majd négy, jelenleg kilenckomponensű oltási sort ajánl a WHO. Tartalmazza a legveszélyesebb törzseket, beleértve a HPV16 és HPV18 is, valamint két alacsony kockázatú törzset (HPV6 és HPV11) amik a szeméremtesti szemölcsök (condyloma) rizikóját növelhetik jelentős mértékben.

A HPV védőoltás elérhető államilag finanszírozottalapon mindkét nem számára 13-14 éves korban úgynevezett kampányoltás formájában, ami azt jelenti, hogy a szülőnek csak kérnie kell a felajánlott oltást. Három lépcsős oltás, 0-2-4 hónap telik el a sorozatok között. A védettség egy életre szól. Kiemelten fontos a fiúk részvétele is, hiszen a férfiatünetmentes hordozói lehetnek a vírusnak, amik a méhnyakrák kialakulásában játszhatnak szerepet, illetve a szájüregi, garat,-és végbéltájéki daganatos megbetegedések kockázata is csökkenthető vele. A HPV védőoltás felvehető későbbi életszakaszban is, ekkor azonban már kizárólag önköltség terhére.

„Hiszem ha látom” mondhatnánk kételkedve, ha ez tényleg igaz lenne, akkor miért nem alkalmazzuk. Higgyétek el, más országokban már régóta, bizonyítottan remekül működik. Legjobb példa az ún. „Ausztrál modell”. Ausztrália elsőként fogadta meg a HPV fertőzés visszaszorításának fontosságát a méhnyakrák elleni küzdelemben és elindította oltóprogramját kontinens-szerte. 15 év távlatában, mára ott tartanak, hogy megközelítőleg 90 %-kal esett vissza a méhnyak daganatos betegek előfordulása. Becslések szerint 2035-re elérhetik, hogy az egész kontinens végleg megszabaduljon ettől az igen agresszív és potenciálisan halálos betegségtől.

A recept tehát ismert, mai képzavarral élve, fel van írva a felhőbe, csak ki kell váltani.

Védjük gyermekeinket, hogy egészséges felnőttekké válhassanak.

Dr. Gyurkovics Bence szülész-nőgyógyász szakorvos, az Intimflora.hu Orvos válaszol rovatának szakértője

Forrás: Életmód magazin