Hazánkban a szív- és érrendszeri betegségek okozzák a halálozások több mint felét. Lássuk, mely tünetek okát kell feltétlenül kivizsgáltatni, hogy megelőzhető legyen a tragédia.
Egész nap rohanunk, egyre nagyobb stresszben élünk, zsírban, cukorban és sóban gazdag ételeket fogyasztunk, a lakosság közel 30 százaléka dohányzik. Ezen felül a mozgásszegény életmód és az elhízás is nagymértékben hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek megjelenéséhez. Az életmódbeli tényezők mellett kiemelten fontos az öröklődés szerepe: akiknél megfigyelhető a szív- és érrendszeri betegségek családon belüli halmozódása, fokozott a betegség kialakulásának kockázata.
Hat figyelmeztető tünet
A szív- és érrendszeri betegségek az 50 év alattiaknál a férfiak körében jelentkeznek gyakrabban, míg 50 éves kor táján, a menopauza időszakához kapcsolódó hormonális változások miatt a nők esetében is gyorsan nő a gyakoriságuk, így ettől az életkortól a kockázat a két nem tagjai között közel azonos – szögezte le dr. Vaskó Péter kardiológus. A szív- és érrendszeri betegségeket egyéntől, súlyosságtól és jellegtől függően már korai stádiumban is jelezhetik bizonyos tünetek, így ha korábban nem is tettük, az alábbiak észlelésekor forduljunk mielőbb szakorvoshoz!
1. Mellkasi fájdalom
A bizonytalan mellkasi fájdalomnak sokféle oka lehet (például reflux, asztma, izomfájdalom), de fontos a kardiológiai kivizsgálás, hogy kizárható legyen a szív-érrendszeri betegség. Ha a fájdalom jellemzően terhelésre jelentkezik, akkor többek között szívkoszorúér betegség jele lehet. Amennyiben pedig a fellépő szorító, fájó érzés pihentetés hatására sem csökken néhány percen belül, úgy jobb, ha azonnal orvost hívunk.
2. Légszomj, fulladás vagy nehézlégzés
A terhelésre kialakuló légszomj, fulladás elsősorban a túlsúly, a dohányzás és az életkor számlájára írható. Előfordul, hogy allergia vagy asztma okozza a nehézlégzést, amely szintén kezelést igényel. Ha azonban a terhelésre jelentkező fulladás pihenést követően nem javul (vagy csak nagyon lassan), akkor mielőbb kardiológiai kivizsgálás szükséges, hiszen egyre súlyosbodó kardiológiai állapotot feltételez, amelynek kezelése nem halasztható.
3. Nyugalmi állapotban jelentkező szívdobogás-érzés, magas pulzusszám
Szapora pulzusról beszélünk, ha nyugalmi állapotban 90-nél több ütést mérünk. Ha minden kiváltó ok nélkül 2-3 napon keresztül szapora a pulzus, akkor ajánlatos a kardiológiai kivizsgálás. A szapora és/vagy szabálytalan pulzust több szív-érrendszeri betegség is okozhatja, ennek érdemes utánajárni.
4. Szokatlan gyengeség, szédülés, ájulás
Leggyakrabban éhség, kiszáradás, hosszú állás okozza a gyengeséget, szédülést, de cukorbetegeknél is előfordulhat eszméletvesztés. Túl alacsony vagy túl magas vérnyomás is okozhat elgyengülést, mint ahogyan egyes vérnyomáscsökkentők, értágítók mellékhatása is lehet. Ha nem ilyen nyilvánvaló ok áll a háttérben, akkor a kardiológiai kivizsgáláson eldőlhet, hogy nem a szívműködés zavara húzódik-e meg a háttérben. Főként szívritmuszavar, túl lassú szívműködés, elégtelen pumpafunkció okozhat ájulást.
5. Zsibbadás a karban
A zsibbadás gyakori panasz, illetve több betegséget is jelezhet, ezért nagyon fontos, hogy a lehető legalaposabban le tudjuk írni. Előfordul, hogy mozgásszervi oka van de akár vérrög, agyérszűkület, keringési vagy vérellátási zavar is eredményezheti.
6. Gyakori fejfájás
A fejfájás mögött olyan sokféle ok állhat, hogy a kivizsgálás is nagyon összetett orvosi feladat. Neurológus, fogorvos, endokrinológus, belgyógyász, fül-orr-gégész, fájdalomspecialista közreműködésére is szükség lehet, de mivel akár vérnyomásproblémák is okozhatnak fejfájást, ha a kézenfekvő okok kizárhatóak, érdemes kardiológust is felkeresni.
Forrás: házipatika.com