A gyógymasszázs mozgásszervi és reumatológia problémákat eredményező izomgörcsök, izomspazmusok, húzódások és egyéb rendellenességek testre szabott kezelése.
A fizioterápia szerves részét képező gyógymasszázs rendszertanilag a természeti gyógymódok csoportjába tartozik. A terápiás céllal alkalmazott kezelési eljárások közé tartozik a klasszikus svéd masszázs, illetve a reflexzóna masszázs, ami szegment, kötőszöveti és csonthártya masszázst takar.
A svédmasszázs talán a leggyakoribb masszázsfajta, mely többféle mozdulattípust is kombinál, például simító, gyúró, dörzsölő mozdulatokat. Ezekkel nagyon alaposan át tudjuk mozgatni az izmokat, ennek köszönhetően a svédmasszázs egyszerre relaxáló és frissítő. A masszázs erőssége könnyen alakítható, annak megfelelően, hogy éppen mi esik jól az izmainknak. A masszázshoz krémet vagy olajat is használunk.
Gyógymasszázs
A masszázs a mechanoterápia körébe sorolható, gyógymasszőr végzi. A gyógymasszőr vizsgálat során tájékozódik a bőr, a bőr alatti kötőszövet állapotáról és ennek megfelelően végzi a kezelést. A masszázs mechanikai inger a bőrnek, bőr alatti kötőszövetnek, izomzatnak. Helyileg és reflexes távolhatás révén is javítja a vérkeringést, csillapítja a fájdalmat. A simítás, a gyúrás bizonyos fogásai, a vibráció és a végtag kirázása izomlazító, a gyúrás más formái: a dörzsölés és az ütögetés inkább izomtonizáló hatásúak.
A gyógymasszázs speciális szakterületei:
A gyógymasszázst végzi:
Czifra Julianna gyógymasszőr, fizikoterápiás szakasszisztens