Kossuth Lajos u. 67. Esztergom

Hétfő - Péntek

Időpontfoglalás

Hasi és kismedencei ultrahang vizsgálat

hasi ultrahang vizsgálatA hasi ultrahang vizsgálat a többi ultrahang vizsgálathoz hasonlóan sugármentes, biztonságos és megbízható eljárás, ami kortól függetlenül bármikor megismételhető, és viszonylag gyors diagnózist ad. Ultrahang vizsgálatok segítségével a műtéti beavatkozások kockázata csökkenthető, bizonyos elváltozások időben felismerhetők.
Legnagyobb számban hasi ultrahang vizsgálatot végzünk, mely során a máj, az epehólyag, az epevezetékek, a hasnyálmirigy, a vesék és mellékvesék, a lép, a hasi nyirokcsomók, a hasi aorta, a húgyhólyag, valamint a kismedencében elhelyezkedő női- és férfi nemi szervek (prosztata, méh, petefészkek) áttekintését végezzük. A gyomor és bélrendszer levegőtartalmuk miatt csak korlátozott mértékben, bizonyos esetekben vizsgálhatók.
Hasi és kismedencei ultrahang vizsgálat bizonytalan, tisztázatlan eredetű hasi panaszok során javasolt, és erős vagy tartós hasi fájdalom, vizelési, menstruációs problémák, endometriosis szűrés esetében. Az ultrahang vizsgálatot ismert betegség ellenőrzése során, daganatos betegségek kontrollvizsgálataként, cukorbetegeknél és magas vérnyomás esetén, valamint szűrővizsgálatok során az egészségi állapot ellenőrzéseként is végezzük.
A hasi és kismedencei ultrahang vizsgálattal kimutatható a kövesség, a szervi elváltozások, eltérések, rendellenességek, gyulladások, daganatok, ciszták, tályogok, esetleges sérülések, és vérzések.
A hasi és kismedencei ultrahang vizsgálat éhgyomorra történik, 4 órán át nem ehetünk előtte, de bizonyos esetekben könnyebb étkezés megengedhető (pl. háztartási keksz). Étkezés után az epehólyag összehúzódik, így nem vizsgálható, a belekben pedig gázok képződnek, amiről az ultrahanghullámok visszaverődnek, és a gázzal telt belek mögötti területek láthatatlanná válnak.
Ahhoz, hogy a kismedencei szervek a vizsgálat során jobban láthatóak legyenek, telt húgyhólyag szükséges, így fogyasszunk 2 órával a vizsgálat előtt bő mennyiségű (6-8 dl) szénsavmentes vizet. Kávé, tej, joghurt, stb. fogyasztása nem megengedett. Cukorbeteg pácienseink kérjék ki szakorvosaink tanácsát, valamint az időpontkérésnél jelezzék betegségüket, hogy a legmegfelelőbb időpontot és étkezési tanácsokat tudjuk biztosítani számukra.

Az ultrahang vizsgálatot végzi:

Dr. Gábori Eszter radiológus